Ptaki Ozdobne. Ptaki egzotyczne, gołębie i drób

Serwis hodowców i miłośników ptaków egzotycznych, gołębi oraz drobiu ozdobnego

Ptaki

Polecamy
Książka o przydomowym chowie kur
Czytaj więcej

Społeczność
facebooknkflakeryoutuberss
Bądź aktywny
Zaloguj się
Zarejestruj się
Szukaj na forum

Wypuszczanie ptaków z klatki, latanie po pokoju

Wypuszczanie ptaków z klatki, latanie po pokoju

Postautor: broda » pt 19 mar 2010, 23:25

Ptak musi regularnie ćwiczyć latanie. Zanim wypuścisz go z klatki:

  • zamknij okna i zasuń firanki, zasłony, rolety lub żaluzje;
  • zasłoń kominek i inne grzejniki;
  • wyprowadź z pokoju koty i psy;
  • upewnij się czy rośliny nie są trujące;
  • wynieś gorące napoje i inne pokarmy przeznaczone dla ludzi.
Wszystkie ptaki trzymane przez człowieka w domu muszą mieć swoje pomieszczenie. Nawet najbardziej oswojone ptaki nie mogą przez cały czas urzędować w całym mieszkaniu. Muszą mieć własną klatkę, z której czasami mogą być wypuszczane pod kontrolą człowieka. Wynika to zarówno z troski o zwierzę, które pozostawione bez opieki może zrobić sobie krzywdę, jak i dbałości o stan naszego mieszkania.
Przed wypuszczeniem ptaka z klatki bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi w domu są dokładnie zamknięte. Pozostawienie niewielkiej nawet szczeliny prędzej czy później doprowadzi do nieszczęścia. Wiedziona ciekawością papużka wyleci na dwór, a wtedy wyjątkowo rzadko właścicielowi udaje się ptaka złapać. Papużka falista, kanarek lub zeberka pozbawiona opieki człowieka nie ma u nas najmniejszych szans przeżycia, choćby dlatego, że nie będzie potrafiła zdobyć właściwego pożywienia. Jedyną nadzieją na ocalenie ptaka jest złapanie go, gdy osłabnie – nim dopadną ją koty lub nim zginie z głodu.
W mieszkaniu na swobodnie latającą papużkę też czyhają różne niebezpieczeństwa, o których hodowca musi zawsze pamiętać.

Bardzo często na skutek nieuwagi człowieka ptaki wlatują do kuchni i tam ulegają poparzeniom, gdyż w trakcie gotowania często nie przykrywamy naczyń pokrywkami. Zetknięcie się ptaka z parą wodną unoszącą się nad kuchenką kończy się dla niego tragicznie.
Pułapką są również nie zasłonięte firankami okna. Zderzenie z niewidoczną dla lecącego ptaka szybą grozi ptakowi w najlepszym razie dotkliwym potłuczeniem, często jednak kończy się śmiercią.
Ptak czasem nudzi się i w ramach rozrywki obgryza napotkane przedmioty. Najczęściej ofiarą padają grzbiety książek z górnych półek, kinkiety i narożniki regałów. Jeśli jednak przedmiotem zainteresowania ptaka staną się nie zabezpieczone przewody elektryczne, zabawa może skończyć się porażeniem zwierzęcia prądem i śmiercią.

Najlepiej jeśli po swobodnym lataniu ptak sam wróci do klatki. Można mu w tym pomóc zostawiając otwarte drzwiczki i umieszczając w niej odrobinę świeżego pokarmu. Gdy mimo to ptak nie chce wrócić do klatki lub gdy z niej uciekł, zasuń zasłony, zgaś światła w pokoju, a potem delikatnie chwyć go w ściereczkę (w momencie gdy ptak spoczywa na podłodze narzuć na niego tkaninę z góry) i włóż do klatki.

Literatura:
Gorazdowski M.J., Papużki faliste, Agencja Wydawnicza "Egros", Warszawa
Alderton D., Ptaki w domu, Wiedza i Życie, Warszawa 1997, 2000
Pozdrawiam i zapraszam do debaty
Awatar użytkownika
broda
Administrator
 
Posty: 121
Rejestracja: wt 21 kwie 2009, 00:24
Lokalizacja: Radom

Re: Wypuszczanie ptaków z klatki, latanie po pokoju

Postautor: broda » sob 13 lis 2010, 16:37

Podczas swobodnego oblotu po pokoju ptaki mogą być narażone na szereg przeróżnych niebezpieczeństw ze strony specyficznej charakterystyki otoczenia oraz tego co się w nim znajduje. Pamiętaj, że warunki bytowe człowieka znacznie różnią się dziś od tego co oferuje zwierzętom dzika natura.
Bądź ostrożny, jeśli wypuszczasz zwierzę z klatki to upewnij się, że otoczenie jest bezpieczne i pozbawione przeróżnych pułapek.

Obrazek
Zdjęcie: Lorysa Górska w trakcie zabawy, Józef Górecki

  • Nie pozostawiaj otwartych okien i drzwi. Jeśli ptak trafi na otwarte okno lub drzwi to możesz go już nigdy nie zobaczyć.
  • Nie ma żadnych wypełnionych brudną lub gorącą wodą naczyń.
  • Sprawdź czy klapa od ubikacji jest opuszczona.
  • Upewnij się, że piekarnik nie jest nagrzany i otwarty a blat kuchenki gorący.
  • Upewnij się, że wentylator nie pracuje.

Uważaj na rośliny które mogą być toksyczne:
Obserwuj to co Twoje zwierzę robi poza klatką, zwróć uwagę zwłaszcza na to co spożywa. Nie pozwól, aby ptak jadł liście i kwiaty roślin domowych, takich jak oleandry, azalie, jałowce, żonkile, fikusy itp.

Unikaj toksycznych substancji:
Pamiętaj o tym aby w mieszkaniu nie było wówczas pozostawionych w łatwo dostępnym miejscu otwartych opakowań po środkach toksycznych używanych codziennie do codziennej higieny, odkażania i mycia oraz tępienia szkodników. Jeśli ptak posmakuje jednego z takich specyfików to jedynym wyjściem jest natychmiastowe udanie się do lekarza. Bardzo ważne jest aby upewnić się, że ptasie klatki nie są malowane farbą z zawartością ołowiu.
Upewnij się, że karnisze nie są również ołowiu, jeśli pozwalasz ptak latać po domu. Woda z kranu pochodząca z rur ołowianych może mieć wpływ toksyczny na ptaka. Objawy zatrucia mogą składać się z wymiotów, drgawek, biegunki i osłabienia.

Toksyczne działanie na ptaki mają następujące substancje:
chroniące przed zamarzaniem
  • alkohole
  • amoniak,
  • detergenty zawierające kwas borowy,
  • do czyszczenia rur kanalizacyjnych,
  • różne rodzaje paliwa, gazu, ropy i nafty,
  • benzyna,
  • środki do farbowania włosów,
  • proszek do prania,
  • grzyby,
  • farby i rozcieńczalnik do farb,
  • pestycydy,
  • trucizny,
  • olejek sosnowy,
  • odrdzewiacz,
  • pianka do golenia,
  • kleje (np. Super Glue),
  • środki do czyszczenia muszli klozetowej,
  • różne rodzaje środków czyszczących do łazienek,
  • lakier.

Pamiętaj również o tym, że swobodne loty po pokoju nie mogą nieść ze sobą ryzyka fizycznego uszczerbku na zdrowiu ptaka. Zabezpiecz szybę aby rozpędzony w locie ptak nie rozbił się o jej powierzchnię. Często pomaga zasłonięcie żaluzji lub zaciągnięcie rolet na czas oblotu.
Pozdrawiam i zapraszam do debaty
Awatar użytkownika
broda
Administrator
 
Posty: 121
Rejestracja: wt 21 kwie 2009, 00:24
Lokalizacja: Radom

Re: Wypuszczanie ptaków z klatki, latanie po pokoju

Postautor: jurek1810 » śr 11 maja 2011, 08:55

Jakie jest Twoje zdanie na temat papużek falistych i tchórzofretek w jednym mieszkaniu?
HURRRA na szczęście nie będzie w domu fretki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jurek1810
 
Posty: 1
Rejestracja: śr 11 maja 2011, 08:43


Wróć do Inne tematy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości